Mandala stanowi rysunek, którego podstawą jest koło -okrąg symbolizuje bowiem pełnię, równowagę oraz doskonałość – tutaj zobaczysz jak wygląda. Mandale mogą być tworzone przez wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania. Z pewnością wpływają one korzystnie na wiele aspektów ludzkiego funkcjonowania.
Po co rysować mandale?
Najprostszym wyjaśnieniem korzyści, płynących z tworzenia mandali jest rozwój kreatywności oraz pobudzenie wyobraźni. Rozmaite kształty, wpisane we wspomniany okrąg mogą cechować się różnorodnością kolorystyczną i odmiennym wzornictwem. W jakim celu rysuje się mandale?
Terapeutyczne znaczenie mandali
Mandala stworzona indywidualnie przez konkretną osobę w jasny i czytelny sposób odzwierciedla jej usposobienie i charakter, jak również samopoczucie w danym momencie. Dzięki temu, znaczenie mandali w psychoterapii okazuje się niezaprzeczalne.
Dodatkowo mandala tworzona w skupieniu i ciszy, sprzyja relaksacji oraz osiągnięciu równowagi wewnętrznej. W odniesieniu do dzieci znaczące jest rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, jak również kreatywne spędzanie czasu, znacząco wpływająca na rozwój wyobraźni oraz zmysłu estetycznego. Mandala okazuje się więc rysunkiem wielofunkcyjnym, korzystnym pod różnymi aspektami.